В храмах республики будут молиться о дожде
28.05.21
В храмах республики будут молиться о дожде
28.05.21

28 мая 2021г. митрополит Уфимский и Стерлитамакский, своим распоряжением за №104 (подобные же распоряжения изданы и в других епархиях Башкортостанской митрополии) благословил совершать в храмах и монастырях ежедневно совершать молебные пения о дожде и прилагать соответствующие прошения и молитвы на Божественной литургии:

ПРОШЕНИЯ на СУГУБОЙ ЕКТЕНЬЕ

Не хотяй смерти грешанаго, но ожидаяй обращения и покаяния его, услыши нас Тебе молящих.

Господи, помилуй (трижды).

Возводяй облаки от последних земли, повели тем подати на ню дождь мирен, молимся Тебе.

Господи, помилуй (трижды).

Призываяй воду морскую и изливаяй оную на лице всея земли, низпосли благословение Твое на нас молящихся Тебе.

Господи, помилуй (трижды).

Одеваяй небо облаки и уготовляяй земли дождь, низпосли нам милости Твоя, молящимся Тебе.

Господи, помилуй (трижды).

Прозябаяй траву скотам и злак на службу человекам, спаси человеков со скотами, Тебе молящихся.

Господи, помилуй (трижды).

Дождь волен и тучу мирную подаждь земли, и спаси всяческая, Человеколюбче, и нас молящихся Тебе.

Господи, помилуй (трижды).

Низпосли дожди Твоя на требующая и просящая места, Человеколюбче, и услыши нас молящихся Тебе.

Господи, помилуй (трижды).

Щедре и Милостиве, ущедри, Человеколюбче, и возвесели нас, молящихся Тебе.

Господи, помилуй (трижды).

Услыши нас, Боже, яко блага милость Твоя, и Твоим благосердием помилуй нас молящихся Тебе.

МОЛИТВА

Владыко Господи Боже наш, послушавый Илию Фесвитянина ради ревности его о славе Твоей, и во время посылаемому земли дождю удержатися повелевый, таже паки молитвою его дождь плодоносный ей даровавый: Сам, Владыко всех, от самаго Твоего благосердия умоляемь, дождь волен даждь наследию Твоему, и согрешенная нами презрев, дожди Твоя низпосли на требующая и просящая места; возвесели лице земли, нищих ради людей Твоих, младенцев, и скотов и иных всех творений Твоих, понеже все от Тебе чают получати пищу во благо время. Ты бо еси наш Бог, Бог милующий и спасющий, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков, аминь.